Varenie podĺa 5 elementov (ročných období)

Eva Mat., 21 Sep 2016 - upravené 13 Sep, 2017

Tajomstvo zdravej výživy sa dá veľmi jednoducho odhaliť: skúšame tak dlho, pokiaľ nájdeme jedlá, ktoré nás na jednej strane nasýtia a vyživujú  a na strane druhej  sú chutné a dobre stráviteľné.

Varenie podľa elementov vychádza z tradičnej čínskej medicíny – zámerom je pripraviť jedlo tak aby to čo je výživné bolo zároveň aj stráviteľné, t.j. zdraviu prospešné.

Na našich stretnutiach pod vedením pani Anny Sasarákovej sa učíme ako uvariť energeticky neutrálne jedlo s ohľadom na ročné obdobia a ako variť v kruhu z potravín nášho zemepisného pásma.

Potraviny sú rozdelené do piatich elementov /prvkov/:

DREVO-OHEŇ-ZEM-KOV-VODA / JAR-LETO-NESKORÉ  LETO-JESEŇ-ZIMA/

  • jar kyslé – DREVO
  • leto horké – OHEŇ
  • neskoré leto sladké – ZEM
  • jeseň ostré – KOV
  • zima slané – VODA

Niektoré z receptov, ktoré sme už vyskúšali:


CESTOVINY S CUKETOVOU OMÁČKOU

- 2-3 cukety, stredne veľké 15-20 cm
– 1 cibuľa
– 400 g kukuričné cestoviny – môžu to byť kolienka, špirálky, mušličky
– 3 žĺtka
– 1 kyslá smotana (250 g)
– olivový olej, čierne korenie, kurkuma, soľ, čerstvá bazalka, oregano
– čerstvá petržlenová vňať
– ½ dcl biele suché víno (nemusí byť), kúsok parmezánu

Rozpálime wok hrniec (element oheň), keď je hrniec horúci, dáme olivový olej zohriať (element zem). Do horúceho oleja dáme narezanú cibuľu(element kov) Pražíme cibuľu do sklovita (cibuľa dusením prejde do elementu zem). Pridáme nakrájanú cuketu (zem). Okoreníme čiernym korením a oregánom(kov), ak máme radi štipľavé môžeme tam dať aj kúsok chilli. Osolíme (element voda), dusíme. Po chvíli môžeme naliať biele víno a pridať nasekanú petržlenovú vňať (obe zložky sú v elemente drevo). Dusíme cuketu, okoreníme kurkumou  1 a ½ lyžičky (oheň). Pridáme podrvenú čerstvú bazalku (oheň). Cuketu dusíme v neprikrytom hrnci, nechceme, aby bola cuketa rozvarená.

Medzitým varíme cestoviny. Po uvarení /al dente/cestoviny zlejeme, neprelievame ich  studenou vodou(žiadnou vodou!).

Uvarené cestoviny pridáme k cukete. Časť horúcej vody/cca 2 polievkové lyžice/ z cestovín (oheň) si ponecháme a podľa potreby pridáme spolu s cestovinami k cukete. Premiešame, aby sa cuketa spojila s cestovinami. Miešame iba v smere hodinových ručičiek ( nech varíme akékoľvek jedlo, stále na podporu energie, životnej sily je žiadúce  miešanie v smere hodinových ručičiek).

Zvlášť v miske vymiešame žĺtka s kyslou smotanou.  Po spojení cukety s cestovinami vypneme ohrev. Následne prilejeme žĺtka so smotanou, premiešame. Na chvíľku celé prikryjeme a necháme dôjsť.

Servírujeme na tanier – môžeme pridať na vrch čerstvú petržlenovú vňať a nastrúhaný parmezán.

Dôležité vedieť:

Pšeničné cestoviny sú v elemente drevo, ryžové v elemente kov, kukuričné element zem. Ak použijeme niektoré z týchto cestovín a chceme dodržať varenie v kruhu – pridať až keď nasleduje daný element.

Cestoviny sa pripravujú tesne pre  servírovaním, nerobíme ich dopredu, neodkladáme, neprelievajú sa vodou. Dôvodom je, aby sa nezastavil proces štiepenia škrobu. Týmto procesom dosiahneme lepšie trávenie.

Jedlo z cestovín ihneď po príprave skonzumujeme. Ak nám zvýšilo radšej ho neohrievame ale skonzumujeme na studeno ako cestovinový šalát

Čerstvé bylinky sú v elemente oheň, sušené bylinky sú v elemente kov.


KRÉMOVÁ POLIEVKA Z HLÁVKOVÉHO ŠALÁTU

- 1 stredne veľký hlávkový šalát (klasický šalát, nie ľadový)
– 1 šľahačková smotana
– 2 ks stredne veľkej mrkvy
– citrón
– soľ, čierne korenie, kurkuma, olivový olej

Na olivovom oleji podusíme nastrúhanú mrkvu (element zem), potom pridáme čierne korenie (kov), osolíme (voda), dáme narezanú petržlenovú vňať (drevo), iba trošku  podlejeme horúcou vodou(oheň). V elemente oheň dáme aj kurkumu. Potom vlejeme celú šľahačku, privediem do varu, následne stiahneme plameň a varíme pomaly (polievka jemne vrie). Celá polievka sa má variť 10 minút. Pridáme umytý hlávkový šalát – rozobraté listy. Iba ich sparíme (dosiahneme zakrytím hrnca pokrievkou) – asi 2 minúty. Premiešame, vypneme oheň a ideme rozmixovať. Ak chceme docieliť krémovejšiu polievku – mixujeme klasickým mixérom, nie tyčovým. Po rozmixovaní pridáme citrónovú šťavu podľa chuti ( my sme použili zo ¼ citrónu). Táto ľahká polievka je chutná teplá aj studená. Pri servírovaní  posypeme polievku čerstvou petržlenovou vňaťou. Výborné sú k tomu kukuričné lupienky aj postrúhaný parmezán.  Do polievky môžeme pridať aj oregano, bazalku – záleží na chuti človeka. 

Dôležité vedieť: kukruma má proti zápalový účinok – ten sa však prejaví iba v kombinácii s čiernym korením, bez neho nemá kurkuma daný účinok.

 

CÍCER S PŠENOM

- ½ kg cíceru – namočíme deň vopred
– 3 ks veľkej cibule, celá hlavička cesnaku
– 2 konzervy olúpaných paradajok  alebo čerstvé paradajky, čerstvá paradajková šťava
– maslo, olivový olej
– soľ, čierne korenie, oregano, kurkuma, čili
– pšeno

Nahrejeme wok (príp. iný hrniec s hrubými stenami). Pridáme olivový olej (zem), nakrájanú cibuľu (kov). Dusíme do sklovita (cibuľa dusením prejde do elementu zem). Pridáme čierne korenie, oregano, čili (kov).  Pridáme cícer, podlejeme studenou vodou (element voda). Keď je cícer polomäkký, pridáme paradajky (drevo). Ak je málo šťavy, podlejeme horúcou vodou. Keď paradajky zovrú, pridáme kurkumu (oheň). Pridáme pásik masla (element zem) a necháme rozpustiť. Potom celú hlavičku cesnaku (kov). Na záver osolíme (voda). Keď všetko spolu prevrie, zakryjeme hrniec, vytvorí sa para. Potom vypneme, neodkrývame a necháme 15 minút dôjsť.

Servírujeme so pšenom, príp. inou prílohou.

Príprava pšena:

Pšeno najprv 3x sparíme vriacou vodou. Dáme ho následne do hrnca a zalejeme 2 až 2,5 násobným množstvom vody ako je samotné pšeno. Pridáme olivový olej, trošku soli aj čierneho korenia. Keď pšeno zovrie, stiahnem var a 7 minút pomaličky varíme. Ak je málo vody, je možné priliať horúcu a po prevretí vypnúť. 15 minút necháme stáť, následne je pšeno ako príloha hotová.

Dôležité vedieť: strukoviny je ideálne variť v zime – patria do elementu vody. Strukoviny sa podlievajú iba studenou vodou a solia sa úplne na záver varenia.

Studená voda patrí k elementu vody, horúca voda je element ohňa.

 

KRÉMOVÉ RIZOTO (HUBOVÉ, BROKOLICOVÉ)

- ¼ kg kvalitnej ryže určenej na rizoto (napr. značka Arborio, alebo Bio ryža biela z Billy)
– olivový olej, 125 g masla
– 100 g parmezánu (element voda),
– ½ kg húb (brokolica), 1 cibuľa, 2 ks mrkvy
– čierne korenie, soľ, kurkuma
– 2 dcl kvalitné biele suché víno.

Nahriať wok (oheň), naliať olivový olej (zem). Do horúceho oleja dáme nakrájanú cibuľu(kov). Keď zosklovatie (zem), dáme nastrúhanú mrkvu a nakrájané huby príp. brokolicu (zem), pokoreníme čiernym korením (kov). Ak huby pustia veľa vody, dusíme pokiaľ sa väčšie množstvo vody nevyparí. Potom pridáme ryžu /K/ a krátko orestujeme. Jemne osolíme /V /. Podlejeme vínom a necháme ho vypariť, pridáme kurkumu a podlejeme horúcou vodou /O/. Vodu môžeme pridávať postupe alebo aj naraz. Pozmäknutí ryže pridáme  maslo, č.korenie, parmezán a vymiešame do krémovej konzistencie

Dôležité vedieť: ryža na prípravu krémového rizota sa nepreplachuje pretože z nej odstránime škrob ktorý je v tomto prípade žiadúce ponechať.


ŠPARGĽOVÁ OMÁČKA s ryžou basmati (celozrnou cestovinou)

- 500 g bielej špargle
– ½ kg ryža basmati
– olivový olej, lyžica cukru, soľ, biele (farebne al. čierne) korenie, kurkuma
– 125 g masla
-1 citrón
– 2 vajíčka, 2 lyžice škrobu (kukuričný, zemiakový/Solamyl)

Očistíme špargľu, pokrájame na cca na 3 -4 cm kúsky. Hlavičky odložíme bokom – tie sa budú pridávať až na záver. Do hrnca dáme asi 6dcl vody, do toho špargľu, všetko korenie, cukor, citronovu šťavu, soľ, maslo. Varíme. Keď je špargľa takmer mäkká, pridáme hlavičky špargle a odoberieme si jednu naberačku vývaru ktorý ochladíme. V ochladenom vývare z brokolice rozhabarkujeme 2 žltka a 2 lyžice škrobu. Za stáleho miešania zmes pomaly vmiešame do uvarenej špargle. Necháme prejsť varom a vypneme. Na tanier servírujeme s uvarenou ryžou a na vrch ozdobíme čerstvou petržlenovou vňaťou.

Dôležité vedieť: najlepšie je mlieť korenie tesne pred použitím, nekupovať mleté. Kontrolovať čerstvosť špargle – nesmie byť veľmi drevnatá a hlavičky nesmú cítiť hnilobou. Zo špargle ten najdrevnatejší spodok cca 2 cm zrežeme.

Pridať komentár

*