Prednáška pánov Tomáša Lajmona a Romana Mišovie v nedeľu 17. januára 2016

Igor, 22 Jan 2016 - upravené 26 Jan, 2016

Po dlhšom case sa páni Tomáš Lajmon a Roman Mišovie rozhodli opäť merať dlhú cestu z Oravy a navštíviť Košice, tentokrát s prednáškou „Múdrosť – vedomé čítanie z nádhernej knihy Stvorenia“. Už niekoľkokrát sme mali tú česť organizovať prednášky týchto dvoch pánov, usilujúcich sa svojím životom a pôsobením urobiť z našej zeme krajšie miesto pre život. Okrem svojej práce a rodiny si dokážu nájsť miesto pre všestrannú umeleckú aktivitu, prednášky, rozhovory v rádiu aj organizovanie rôznych podujatí. V poslednom čase sa začali venovať aj vedeniu Školy duchovného rozhľadu, ktorá má ten istý cieľ ako naša Škola života Dúha: zvládať svoje životné situácie a zdanlivo náhodné skúšky tak, aby sme sa raz nemuseli hanbiť, keď sa budeme obzerať za svojím životom.

Na prednáške sa nás zišlo okolo 20, tí ktorí sme v zime a vetre sviežeho januárového popoludnia zatúžili po tom najdôležitejšom pokrme. Atmosféra bola komorná, ale o to dôvernejšia a srdečnejšia, ako keď sa stretne zopár dobrých priateľov.

Ako všetky podobné stretnutia, prednáška prebiehala vo forme obrazov vytváraných prednášajúcimi aj poslucháčmi, ktoré boli prijímané, odovzdávané a ich popisovanie rozdúchavalo vnútorný plameň. To sme vnímali každý po svojom, ako príjemné vibrácie, zimomriavky či teplo. Každý však vedel, že sa dotýkame pravdy a preto duch živo reaguje. Obrazy boli silné a aj keď sa v podstate nehovorilo niečo, čo by sme už predtým nepočuli a nečítali, podstatné je, že sme sa spoločne na tieto vibrácie naladili a uvedomovali si, aké to je byť v stave vnútorného pokoja, pohody a všeobsiahlého priania dobra. Tieto vibrácie potrebuje naša Zem zo všetkého najviac. Preto hneď v úvode prednášky zaznelo, aké je dôležité stretávať sa v podobných skupinách, vzájomne si pomáhať hoci iba svojou tichou prítomnosťou, hovoriť spolu o pozitívnych veciach a takto sa navzájom vždy znova a znova podporovať v snahe stať sa v živote naozajstnými a dobrými ľuďmi. 

V podvedomí máme zakorenený strach z ovládania finančnej, mocenskej či inej manipulácie. Bojíme sa spútania, ktorého sme boli mnohokrát v histórii svedkami, aj priamymi účastníkmi a preto sa mnoho ľudí prirodzene vyhýba podobným stretnutiam a prednáškam. Pritom však práve toto napredovanie je to najdôležitejšie, o čo v našich životoch ide. Počas stretnutí slobodných bytostí si môžeme  ísť vzájomne príkladom, že aj takto sa to dá, že aj takto môžeme vibrovať, vnímať, či popisovať tú, ktorú životnú situáciu. Skutočný význam týchto pomocí doceníme snáď až po prechode na druhú stranu, kedy si uvedomíme, kde sú naše skutočné poklady a čo boli iba lacné náhražky, ktoré nemajú žiadnu cenu. Uvidíme čomu v živote sme venovali koľko úsilia a radi by sme prežili nejednu chvíľu inak. 

Prednášajúci nás nabádali, aby sme sa v priebehu bežného dňa, čo najčastejšie zastavili, na moment sa pozreli na to, čo práve teraz prežívame z pohľadu nášho celistvého bytia. Vo vedomí, že tento život na Zemi je, iba krátkym úsekom na našej ceste daný nám ako dar, že všetko čo sa nám práve teraz deje, je pre naše dobro a duchovný rast. Poďakovať inteligencii, sile nad nami, ktorá nám všetko to dobré aj zlé múdro a spravodlivo nadeľuje a to vždy v okamihu, keď už sme to schopní zvládnuť. Tento spôsob prežívania života nás môže priviesť k vnútornej múdrosti a širšiemu pochopeniu súvislostí.

Venujme sa vytváraniu krásy a harmónie v živote. Nemusíme byť hneď maliarmi alebo umelcami, aby sme mohli tvoriť krásu. Hoci len vo chvíľkach ticha tvorme krásne obrazy. Oni sa niekde v myšlienkových svetoch zhmotnia, budú existovať ovplyvňovať aj iných ľudí, všeobecné povedomie ľudstva a napomôžu tvorbe krásnych vecí inde. Hovorí sa tomu inšpirácia. Vypnime na chvíľu myslenie a skúsme vnímať obrazy. To sú obrazy ducha, také aké mávajú umelci obdarení inšpiráciou. Všetci ich môžeme vnímať, ak chceme.

Ako to vyzerá v našich myšlienkových svetoch, takými oblasťami raz budeme musieť preputovať po našej smrti, aby sme sami na sebe precítili všetko, čo sme na tejto zemi vytvorili. A tak vo svojom vnútri tvorme nádherné záhrady, kvety, ktoré rozkvitnú z každej maličkosti, úsmevu, podania ruky, či pohára vody. Z každej zdanlivej maličkosti, ktorú vykonáme pre svojich blížnych rozkvitne nádherný kvet v našom vnútri. Ale naopak môžu tam byť aj páchnuce močiare vytvorené špinavou zmyselnosťou, husté pichľavé tŕnia vznikajúce zo závisti, či nenávisti. Preto si chráňme svoje vnútro. Predstavme si, že vo svojom vnútri máme chrám, ktorý chceme udržiavať v čistote. Cez pomyselný padací most do neho vpúšťajme iba to, čo nám prospieva. Mnoho vplyvov na nás v živote dolieha. Napríklad televízia, rádio, internet. Vyberajme si, ak môžeme. Väčšinou totiž nie sme tak silní, aby sme vedeli odolať a nezašpinili sa, ak sa dlhodobejšie niečím negatívnym zaoberáme.

Počas prednášky bolo povedaných niekoľko podnetov, ako žiť svoj život múdro.

Múdro kráčame vtedy, ak v našom živote nikomu neubližujeme a to v skutkoch, slovne, ale ani v myšlienkach. Aj pre pravdivú kritiku je potrebné voliť vhodnú ohľaduplnú formu. Málokto dokáže prijať priame posúdenie. Väčšina z nás pocíti úder na solár, okamžite sa uzavrie a viac už neprijíma.  

Ak sa na konci života obzrieme a nebudeme sa musieť za nič hanbiť, potom môžeme povedať, že sme žili svoj život múdro.

Múdro prežívame deň vtedy, ak kedykoľvek na konci dňa môžeme svojim blízkym a milovaným, ktorí o nás majú dobrú mienku odovzdať kazetu s videonahrávkou toho, ako sme cez deň konali, hovorili aj mysleli a nebudeme sa musieť pred nimi hanbiť. Každý z nás má v sebe ten barometer, presne vie, čo by pred tým, kto mu verí a dôveruje, chcel odhaliť a čo by radšej zakryl. 

Na záver prednášky sme poďakovali za to, že sme sa smeli stretnúť, prežiť spoločne vzácne chvíle a odniesť si do života každý tie obrazy, ktoré nás najviac oslovili.

Pridať komentár

*