Oseň

va, 7 Okt 2015 - upravené 13 Sep, 2017


z povestí našich predkov…

Boh vetra Stribog sa veľmi potešil, keď sa dozvedel, že bude otcom. Aj samotná pramatka Lada, bohyňa plodnosti sa tiež veľmi radovala, veď to bola práve ona, kto sa najviac zaslúžil o to, aby Pripeliga bola prijatá do Írie a stala sa bohyňou umenia.

Pripelige sa narodili dve dcéry. Vesna a Oseň. Boli to skutočne nádherné dvojičky.  A napriek tomu, že sa dievčatká – bohyne – na seba tak podobali, bola každá iná.

A tak je Oseň pravým opakom svojej sestry.

Je skôr tichá a mámivá, čo pohladí, to dostane zlatú či medenú farbu. Pod jej rukami všetko dozrieva. Je veľmi kreatívna a oblieka prírodu do nádherných farieb, teplých a žiarivých.

Ona sama nosí šaty farby zlata a medi. Na hrdzavo-gaštanových vlasoch nosí namiesto koruny veniec z jesenného lístia, do ktorého sú vpletené zrelé klasy a vlčie maky. Sprevádza ju sova a líška.

Aj povahou je protikladom svojej sestry Vesny. Miluje ticho a samotu, vďaka čomu podľa povesti zjemnela a spriehľadnela, až sa stala neviditeľnou. Takto vraj môže vstupovať do snov ľudí a keďže je nevestou boha Usudy môže nahliadať do osudov ľudí a vo sne nám čo-to prezradiť…

Ak je teplo a slnečno, Oseni – Jeseni pomáha držať žezlo Živa a ak je sychravo, to sa už hlási Morena.

Oseň je spojená s dňom jesennej rovnodennosti a jesennými sviatkami spojeným s ďakovaním za úrodu.

Oseň, prenádherná dcéra Stribogova, prines nám z krásy svojich svetov“

Prevzaté a spracované z http://www.2012rok.sk/wp/rodne-duchovno-2/18095-svatek-bohyne-osen

 

IMG_20151008_152757_3CS

Pridať komentár

*