Litmanová 2015

va, 12 Aug 2015 - upravené 13 Sep, 2017

V dňoch 24. – 26.7.2015 prebehlo stretnutie členov a priateľov nášho združenia v Litmanovej.

Bolo to už siedme letné  stretnutie  na tomto mieste.  Ako to vlastne celé začalo?

V roku 2008 bol na festivale dokumentárnych filmov v Karlových Varoch uvedený film českého režiséra Víta Janečka  s názvom „Ivetka a hora“. Pre tých, ktorí netušia o čom je reč, priblížim, že  je to výpoveď Ivetky, ktorá bola ako jedna z troch detí pred rokmi účastná zjavení na hore Zvir v Litmanovej. O rok na to prišli s filmom na Slovensko. V Košiciach sme si ho boli spoločne pozrieť  a stretli sme sa aj s pani Ivetkou. Výpoveď tejto mladej ženy prostredníctvom filmu ale aj osobné vyjadrenia vrámci diskusie po filme na nás tak silne zapôsobili, že sme zatúžili ísť na miesto, na ktorom sa to všetko udialo.  Alebo stále deje?

A tak ešte v tom istom roku sme  strávili pár letných dní v nádhernej dedinke na severe Slovenska. Vždy znovu a znovu tam nachádzame mnoho dobrého, krásneho a inšpirujúceho. Výpočet by mohol  byť nekončiaci.

Chvíle na samotnej hore Zvir, kde príde každý s úmyslom jemu vlastným, poďakovať, poprosiť o pomoci, či hľadať  tú čistotu, ktorej menom sa predstavila aj zjavená ženská bytosť.

Upojujúce ticho malebnej dedinky uprostred prekrásnej prírody, voňavý a čistý vzduch.

Hrejivý pocit „vítaného hosťa“ , ktorý je možný vďaka dobrosrdečnosti tamojších ľudí.

Naše poďakovanie patrí osobitne pánovi starostovi, bez jeho ústretovosti by sa tohtoročné stretnutie vzhľadom na prekážky a problémy, ktoré sa krátko pred termínom objavili, nebolo mohlo uskutočniť.

A vďaka aj tým dobrým a šikovným ženám, ktoré  zabezpečujú  pohodlie ubytovania a stravovania v tamojšom dome kultúry.Pretože stretnutia v Litmanovej rokmi zmenili  svoj charakter a počet návštevníkov sa výdatne rozrástol.

Aj tento rok malo stretnutie bohatú  programovú náplň v podobe prednášok, hudobného koncertu, besied, či spoločného cvičenia a spevov. Hostia prišli opäť z Liptova, Oravy ale aj zo zahraničia, z Moravy. Ďakujeme za tento prínos.

A ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí prijali pozvanie a prišli. To, že prichádzajú, dokazuje, že to, čo robíme je dobré.

Litmanová nás vždy nesmierne obohatí ale aj k čomusi vyzýva. K návratom na to čarovné miesto ale aj  k zamysleniu sa nad vlastným životom, či nad zmyslom slov z odkazu litmanovského zjavenia:

„Obráťte sa , deti moje. Obráťte sa pre túto dobu.“

 

Pridať komentár

*