Stretnutie s pani bylinkárkou Annou Sasarákovou

Igor, 7 Mar 2015 - upravené 30 Nov, 2016

V nedeľu 1.marca medzi nás prišla pani Anna Sasaráková, aby sa s nami podelila o svoje životné skúsenosti a bohaté vedomosti z rôznych oblastí, ktoré napomáhajú zdraviu človeka.
Pani Anna je inžinierka, ale pred pár desiatkami rokov počúvla hlas svojho srdca a zamenila svoju sľubne sa vyvíjajúcu kariéru za život zameraný na priamu pomoc ľuďom. Venuje sa mnohým oblastiam, až nás prekvapovalo ako to môže jeden človek stihať. Okrem zberu a pestovania byliniek, pripravuje liečivé krémy, venuje sa reflexným masážam, šije nádherné harmonizujúce prikrývky, obrusy ako aj vankuše na spanie plnené bylinkami a pohánkovými šupkami. Pani Anna má bohaté skúsenosti aj v oblasti zdravého stavovania. Nekonzumuje mäso, mliečne výrobky, ani bielu múku. Cíti sa zdravšie ako pred 20 rokmi Hovorila o tom, že naučila sa variť v kruhu podľa piatich elementov drevo, oheň, zem, kov, voda. To znamená, že každé jedlo pripravuje postupne pridávaním potravín prináležiacim k jednotlivým týmto elementom v tomto poradí do kruhu. Takéto jedlo je potom ľahko stráviteľné aj keď ide napr o strukoviny.Pečie si vlastný chlieb zo špaldovej a ražnej múky.
Podstatnou súčasťou zdravej stravy sú koreniny. Podľa svojho účinku ich pani Anna rozdelila do troch skupín – liečivé, harmonizujúce a stabilizujúce
Takmer všetky koreniny sa majú skladovať v celku, nepomleté, lebo v semiačkách je celá sila budúceho života. To plati aj o obilí a ostatných potravinách. Koreniny by sa mali rozdrviť až tesne pred varením v nekovovom mažiari.
Soľ je tiež korenina, sama o sebe je veľmi prospešná, nevhodné sú chemické zlúčeniny, napr. glutaman sodný. Soľ rozpustená v teplej vode rýchlo dodá vyčerpanému organizmu energiu. Pani Anna hovorila o mnohých koreninách. Ako príklad môžme uviesť koreniny dobré na trávenie. Napríklad kurkuma, oregano, horčičné semiačka, kôpor. Oregano potláča spoľahlivo aj helikobakter. Horčičné semiačka napomáhjú krvnému obehu počas trávenia. Kôpor čistí pečeň a podrvený je výborný aj ako čaj. Počas prestávky sme si ho uvarili a mali možnosť všetci ochutnať jeho skvelú chuť.
O liečivých účinkoch cesnaku nikto nepochybuje. Ak ho niekto nevie konzumovať priamo, lebo je ťažký na žalúdok, treba ho rozdrviť, 3 týždne nechať lúhovať v 45-55% bielom alkohole a potom užívať v podobe kvapiek.
Pani Anna mnoho hovorila o svojich skúsenostiach s bylinkami. Je potrebné ich sušiť v tme, na dobre vetranom mieste napr. v podkroví. Po vysušení majú mať tú istú farbu ako za čerstva, teda zelenú, fialovú, oranžovú. Nemá sa z toho stať seno.
Pri ich zbere si pani Anna všimla, že každý rok jedna bylinka má ako keby väčšiu silu. V ten rok narastie väčšia a v hojnejšom množstve. Zdá sa, že v tom roku túto bylinku ľuďia viac potrebujú. V roku 2014 to napr. bol izop, ktorý lieči pľúcne a dýchacie problémy, slúži na dezinfekciu močových ciest, pri problémoch z obličkami a z podchladenia, ale aj na zlepšenie zraku, pomáha pri krčových žilách a proti nadmernému poteniu. Nemá sa užívať v tehotenstve.
Niektoré bylinky nestčí zapariť, je potrebné ich variť, dokonca dlho, aby sa z nich dostali účinné látky. Napríklad prasličká roľná, ktorá pomáha pri problémoch s močovými cestami a prostatou, sa má variť 2 – 3 hodiny. Do 1l vody sa dajú 2 polievkové lyžice prasličky a po 2 hodinovom pomalom varení, by v hrnci malo ostať asi tri štvrte litra čaju. Je potrebné ho skladovať v chladničke, lebo rýchlo kysne. Toto množstvo sa rozloží na 5 dávok denne, pričom sa vždy pridá rovnaké množstvo vody ako čaju, teda ďalšieho tri štvrte litra.
Každý si pochutnal na sirupe z divozelu. Je dobrý na zvlhčovanie sliníc a rovnako ako bylinka slez aj na podporu sleziny.
Pani Anna nám ochotne porozprávala aj o postupoch, akými vlastnoručne vyrába bylinkové krémy a oleje. Zistila že najlepším konzervantom je za studena lisovaný oliový olej. Krétsky olivový olej sa jej osvedčil ako najkvalitnejší. Je to zároveň najlepšie pleťové mlieko. Doporučuje vtierať si olivový olej do pokožky večer po osprchovaní bez predchádzajúceho osušenia. Pani Anna hovorila napríklad o príprave a účinkoch týchto krémov: nechtíkový krém pomáhjúci pri krčových žilách, kostihojový pri bolestiach klbov a pohybového aparátu, antimykotínový liečiaci mykotické ochorenia, krém proti stopkatým bradaviciam, lymfatický krém podporujúci tok lymfy (môže sa používať aj ako nočný), pleťový krém, krém pomáhajúci pri parazitoch a oparoch.

Pani Anna na záver ešte zdôraznila, že všetky tieto pomôcky pre ľudské telo, nech už sú to lieky, bylinky, masáže či krémy, liečia iba následky, nie samotné príčiny ochoriení. Majú napomôcť dostať sa cez kritické stavy, ale pre skutočné odstránenie choroby je potrebné urobiť duševnú zmenu vo vnútri človeka. Pochopiť, odpustiť, prijať, milovať. Uviedla svoj vlastný príklad o pokore, keď sa jej veľmi rýchlo vyliečilo koleno po tom, dokázala poďakovať za bolesť a prijať ten stav, ktorý je. Pochopila, že pokora je slobodné príjmanie a dodržiavanie zákonov univerza.

Ďakujeme pani Anne za obohacujúci večer a veríme, že sme sa všetci poučili a odniesli si veľa podnetov nech už vo fyzickej alebo duševnej oblasti nášho ďalšieho života.

Pridať komentár

*