Novoročné posedenie – utorok 6.1.2015

Věra, 7 Jan 2015 - upravené 12 Mar, 2015

6. januára sme sa zišli  prvýkrát v tomto roku. Pri horiacich sviečkach a popíjaní dobrého čaju ešte vo vzduchu doznievala atmosféra Vianoc.
Voľne sme hovorili nad knihami Eckharta Tollea Nová zem a Sila prítomného okamihu a čítali sme si úryvky z týchto úžasných kníh. Tu je niekoľko myšlienok, ktoré sme rozoberali:
„Iba vtedy, keď, vzdorujete tomu, čo sa deje, sa vydávate udalostiam napospas a svet sa bude rozhodovať o tom, či ste šťastní alebo nešťastní.“
„Ego by sa dalo jednoducho definovať takto: je to negatívny vzťah k prítomnému okamihu. Rozhodnutie byť v súlade s prítomným okamihom znamená koniec ega.“
„Ego, keď chce prežiť, musí si vytvárať čas – minulosť a budúcnosť – niečo, čo je dôležitejšie ako prítomný okamih. Ego vie prítomný okamih tolerovať iba krátko po tom, čo získalo to, po čom túžilo. Ego však s ničím nebude spokojné nadlho. Pokiaľ bude ego riadiť váš život, budete stále nešťastní: buď preto, že ste ešte nezískali to, čo chcete alebo preto, že ste to už získali.“
„Radosť z bytia, ktorá je jediným skutočným šťastím, vám neposkytne žiadna z foriem, žiadny majetok, úspech, osoba alebo udalosť – skrátka nič, čo sa deje. Radosť k nám nemôže nikdy prísť – nikdy. Ona vyžaruje z nášho vnútra, z dimenzie foriem, z čistého vedomia – je tým, čím ste.“
„Odpustenie znamená vzdať sa hnevu a zármutku. Odpustenie znamená neodporovať životu – dovoliť mu prejaviť sa cez vás. V opačnom prípade sa dostaví bolesť a utrpenie, obmedzené prúdenie života a v mnohých prípadoch aj telesné ochorenie. V momente, keď skutočne odpustíte, oslobodíte sa od nadvlády mysle.“
Pokiaľ ste ešte nemali možnosť sa s knihami tohto autora oboznámiť, vrelo vám to odporúčame. Je to obohacujúce čítanie aj učebnica života zároveň.

VM

Pridať komentár

*