Adventná špirála – nedeľa 7.12.2014

Věra, 8 Dec 2014 - upravené 12 Mar, 2015

Advent – predvianočný čas očakávania, stíšenia, nazerania do svojho vnútra, tiché pohladenie duše.  Tieto úvodné slová sme mohli čítať na pozvánke pre uskutočnenie adventnej špirály v nedeľu 7. decembra v našich priestoroch.
Ale poďme pekne poporiadku. Najskôr bolo potrebné pripraviť miestnosť na špirálu. Znamenalo to zabezpečiť ihličnaté konáre, vyrobiť ozdobné svietniky z jabĺčok pre každého účastníka a nacvičiť program  s  hovoreným slovom a piesňami v réžii paní Magdy nazvaný Vianočný príbeh.
Tí, čo účinkovali v príbehu sa niekoľkokrát stretli na nácviku, text sa naučili naspamäť a sami si pripravili aj patričný odev, dokonca bolo aj „malé Jezuliatko“ v perinke a pár plyšových zvieratiek. Ďalej príprava pokračovala ukladaním  stoličiek po obvode miestnosti pre pozvaných hostí. Uprostred sme vyskladali špirálu z ihličnatých konárikov s rozostavanými jabĺčkovými svietnikmi ozdobenú papierovými hviezdami. Nasledovalo zhasnutie svetla, zapálenie ústrednej veľkej sviečky v strede miestnosti, od ktorej si každý z nás sám včítane detí zapálil sviečku, aby mohol vzápätí vyniesť toto svetlo po špirále do svojho života. Tým bolo splnené hlavné poslanie adventnej špirály.  Takto sa všetci postupne vystriedali a nakoniec  sa každý  posadil na svoje miesto s horiacim svetielkom v rukách. Čaro tej chvíle, keď boli všetky sviečky zapálené a krásne  rysovali obrys špirály, aj sviečky horiace v rukách prítomných, sme si v tichosti a dôstojne vychutnávali. Príjemnú atmosféru dotváralo slabučké znenie malinkej citary paní Magdy a jemné zvonenie zvonkohry. Bolo to pôvabné. Po malom občerstvení ešte zaznelo niekoľko kolied a svetlom naplnený príjemný a krásny adventný podvečer sa skončil.

VM

 

Pridať komentár

*