Koncert Janka Svetlana Majerčíka v Kośiciach

Eva Mat., 21 Sep 2014 - upravené 12 Mar, 2015

„Janko Svetlan Majerčík príde na pozvanie súkromnej osoby do Košíc…“ Táto prvá informácia vzišla od pani Magdy, ktorá ju hneď rozvíjala ďalej. „A čo to využiť a zorganizovať pre Košičanov koncert?“ Od slov nemáme ďaleko k činu (vďaka za to)..i keď niekedy to môže pôsobiť ako horúca hlava (vďaka aj za to, učím sa). Dohodla som sa s majiteľom Dobrej čajovne, rezervovala večerné hodiny, spätne poslala informáciu pani Magde, od nej sa dostala k pánovi Majerčíkovi. Spečatené, potvrdené,  koncert je na svete. A s ním aj krásna pozvánka, ktorá vzišla od samotného pesničkára . Pozvanie sme rozposlali  priateľom, známym, rodine – rozbehlo sa do sveta, oslovilo a zavolalo tých, ktorým učarovali Svetlanove piesne.

Folkový recitál 20. septembra 2014 (sobota) o 18:30 v Dobrej čajovni v Košiciach. Pán Majerčík bol v sále skôr ako samotní organizátori – o kúsok nás obehol. To tak býva, tí, čo to majú ďalej, prídu prv. Zvítal sa s dlhoročnými priateľmi i s tými, ktorých videl prvý krát. Pomaličky si vybaľoval nástroje – dve gitary, zvončeky, mikrofón, ozvučenie. Súbežne s ním pani Magda doladila jednoduché podkrovné prostredie do krásy a sviečkami, lampášikmi, textíliami vytvorila útulnú, harmonickú miestnosť. To sa bude krásne hrať, počúvať, sniť. Pomaličky sa zbiehali ľudia, zblízka, zďaleka, oblečení v dnešnom šate i šate blízkom starým Slovenom, uhladení aj fúzatí páni, jemné aj ráznejšie ženy. Ľudia rôznorodí na pohľad a predsa tak podobní. Všetci si prišli spoločne vypočuť modlitby a chvály odeté v nádherných, farebných tónoch hudby a podané Jankom Svetlanom Majerčíkom. Ja osobne som sa veľmi tešila a vrtela na stoličke. Iba pokiaľ nezačal. Myslím, že nie iba mne aj mojim priateľom a ďalším v sále sa rozžiarili oči a otvorila duša. Svetlan neostal nič dlžný svojej povesti,  už prvé zvuky sa rozleteli sálou a naplnili každého z nás. Rozozvučal to dobré v nás. Spieval sám a spieval s nami – kto vedel pridal sa, kto nevedel pohmkával.  Piesňodary, Dieťa veku Vodnára, Zakukala kukulienka, Má kvety vo vlasoch, Kým ľudia, Mokoša, Včely….Jedna  pieseň striedal druhú. Vnímanie piesní nám nepokazilo ani rozhodnutie jednej gitary, rezonovať si sama svojím smerom. Janko jej doprial odpočinok a druhá kamarátka, gitara odohrala celý koncert sama. Ani som sa nenazdala a uplynula vyše dvojhodinová „chvíľka“. Tak preletel čas určený recitálu. Koncert skončil, ľudia sa pomaličky trúsili, vlastne  sa im ani nechcelo odchádzať. Ďakujeme, ďakujem Janko…

Rozlúčka s naším milým hosťom, upratanie miestnosti a vychádzame s priateľkou pred čajovňu. Vonku tma, padal hustý dážď. „Bežme“, povedala priateľka a naraz sme sa nocou obe rozbehli. Pri behu v kvapkách vody mi znelo ďalej v duši: „Nech sa svetlo šíri zemou…“.

Kto je Ján Svetlan Majerčík? Je to liptovský folkový pesničkár. Má blízko k ľudovej piesni ako aj k básňam slovenských velikánov : štúrovcov, Milanovi Rúfusovi, kde čerpá inšpiráciu. Ale nielen tam. Texty a hudbu, ktorú skladá, sú svetlým darom a prichádzajú skrze neho k nám.

Eva Mat.

Pridať komentár

*