Výlet na Hanigovský hrad

va, 14 Sep 2014 - upravené 12 Mar, 2015

Prázdniny sa skončili ale s letom sa nám ešte lúčiť nechce.
Na siedmy september sme si teda  naplánovali celodenný pobyt v prírode.
Vlastne skôr túru – výstup, ktorým sme zdolali viac ako paťstometrové prevýšenie,  až do nadmorskej výšky 770 m.n.m., kde sa nachádza zrúcanina Hanigovského hradu.

Začínali aj končili sme v tichej a krásnej  dedinke Ľutina v okrese Sabinov, ktorá je zároveň známym pútnickým miestom na Slovensku.
Rozhodne si aj tu bolo čo pozrieť, či to už boli unikátne nástenné mozaiky v Bazilike Minor, kaplnka Sv. Mikuláša alebo miniskanzen zmenšenín drevených chrámov spod Karpát.

Výstup na hrad prebiehal po vyznačenej lesnej ceste, kde úseky lesa striedali nádherné  kvitnúce lúky a čistinky, núkajúce prekrásne výhľady. Les potešil tých, čo radi zbierajú huby rozprávkovou nádielkou.
Okolo poludnia sme dorazili na miesto zrúcaniny hradu, ktorý bol vraj postavený niekedy v prvej polovici 14. storočia a je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Potešilo nás,  že vďaka projektu na záhranu hradných múrov tu môžu prebiehať opravné práce.
Bola však nedeľa a my sme mohli nerušene vychutnávať výhľady z tohto vrcholu  Čergovského pohoria.
Pravdaže aj si  z plného hrdla zaspievať a  občerstviť sa “stolovaním”  pod dreveným prístreškom. Prechádzali sme sa  a obdivovali stromy i dojemnú krásu šafránu karpatského.
Rozhodnutie pre návrat nám uľahčilo hrmenie, ktoré ohlasovalo blížiacu sa búrku.
Tá nás napokon obišla a  mohli  sme si ešte z božej lekárne nazbierať liečivých bylín i nabrať liečivej vody z prameňa.

K autám sme sa vrátili s vreckami a taškami naplnenými ako z nákupu.
Z takéhoto nákupu sa ale nikdy nevrátite vyčerpaní. Naopak, vrátite sa ako my –    obohatení  krásou a posilnení.

Pridať komentár

*