Exkurzia v Ekocentre o.z. Sosna v Družstevnej pri Hornáde

Judka, 18 Júl 2012 - upravené 11 Mar, 2016

Niekoľko žien sme sa vybrali na exkurziu do Ekocentra občianskeho združenia Sosna (www.sosna.sk) do Družstevnej pri Hornáde. Pani Silvia nám ochotne porozprávala o činnosti združenia, o ekologickom pestovaní bez chémie, o princípoch permakultúry, o alelopatických vzťahoch rastlín (rastliny, ktoré sa navzájom dopĺňajú a ochraňujú pred škodcami), o hnojení kompostom (papier, lístie, ..) a maštaľným hnojom, o mulčovaní (posekaná tráva a kôra zabraňuje rastu buriny, udržuje vlhkosť a dáva živinu pôde), o dôležitosti vodnej plochy na pozemku (zlepšujú mikroklímu, rastú v nich vodné rastliny a žijú v nich vodné živočíchy, ktoré sa živia slimákmi a hmyzom, zachytávajú prach, slúžia ako napájadlo pre vtáctvo,..). Ďalej nám porozprávala o rekonštrukcii starej školskej dielne na stredisko vzdelávania. Rekonštrukcia prebehla tak, aby nebolo zaťažené životné prostredie. Časť strechy je trávnatá, omietky sú urobené z kobylín, strecha je zateplená ovčou vlnou a nafúkaným papierom, toalety sú separačné (odpad tečie do jazierka s rastlinami, ktoré majú očistnú schopnosť), na vykurovanie a ohrev vody využívajú slnečnú energiu, … Pozreli sme si záhradku s liečivými bylinkami, okrasnými kvetmi, zeleninkou. Videli sme prírodnú sušičku bylín, ovocia, zeleniny, húb, kompostovisko, múr z pneumatík, bylinnú špirálu, jazierko, …
Všetko je tam krásne a pôsobí harmonicky a prirodzene. Myslím, že sme všetky odchádzali unesené toľkou nádherou.

 

Pridať komentár

*