Stravovanie po tretíkrát

va, 22. september 2015 – 10:35 -

Tak teda v piatok 18. septembra sme sa už po tretíkrát stretli pri téme stravovania a to s podtémou “zdravé raňajky”.

Aj priaznivci tradičného stravovania sa už často zhodujú v tom, že práve na raňajky je dobré konzumovať ovocie či šťavy z ovocia alebo zeleniny.A že to nemusí byť jednotvárne, o tom bola naša beseda. Pripravili sme si raňajkovú misku z kúskov obľúbeného ovocia, na to prišla naklíčená pohánka, oriešky a zaliali sme to s makovým mliekom, v ktorom boli rozmixované banány. Pokojne to môže byť aj jednoduchšie ale ani toto “nemalo chybu”:-)

Nuž buď sa necháme inšpirovať alebo si pripravíme raňajky podľa vlastného vedomia a svedomia ale nezabudnime, čo je ráno najdôležitejšie – poďakovať za prebudenie a radostne vykročiť do nového dňa, ktorý pre nás bude (rovnako ako raňajky) taký, pre aký sa rozhodneme.

Príručka slobodného človeka – beseda

va, 11. september 2015 – 11:47 -

V stredu druhého septembra sme prvýkrát vyskúšali besedovať „v kruhu“. S myšlienkou tejto formy besedy prišiel do Košíc Maťo Krkavec (www.krkavec.sk)z Banskej Bystrice.  Tento mladý muž vo svojich blogoch a svojej knižke Súvislosti  vyjadruje myšlienky, ktoré sú jeho presvedčením.

Prišlo nás sedem. Ani málo a ani veľa. Možno tak akurát, aby to prinieslo ten správny výsledok.Zúčastnila som sa a bol to zaujímavý zážitok.

Sedeli sme v kruhu a podávali si predmet – v našom prípade to bolo vtáčie pierko. Ten, kto mal v ruke pierko, mal absolútnu pozornosť ostatných a mohol vypovedať, čo práve cítil a chcel.Kruh okolo sediacich ľudí ho prijímal a tvoril mu „štít“. Ochranu.  Aby jednotlivec mohol byť sám sebou a odovzdať celku niečo zo seba. Témou, či skôr líniou besedy bola myšlienka slobody.Ako ju vnímame, ako ju chápeme a ako ju žijeme v rozličných vzťahoch a súvislostiach.

Boli vyslovované otázky, prichádzali odpovede. Mohli sme ich slobodne prijať alebo nemuseli.Nevznikali však nijaké protirečenia, nijaké nepochopenia. A predsa to nebola debata „jalová“ ale ako sa  v závere vyjadril najmladší z besedujúcich, skutočne po dvoch a pol hodine vzniklo čosi, čo bolo nami „vytvorené“.Možno každý z nás by to nazval po svojom.

Myslím, že každý zo zúčastnených sa v danej téme pohol o krôčik vpred a navyše možno sme zažili formu debát budúcnosti – konštruktívnych a tvorivých, kde sa ľudia nestretnú, aby nútili iných prijať vlastné pravdy, alebo  zmietli zo stola pravdu tých druhých ale aby z prínosov jednotlivcov vybrali to najlepšie a najzdravšie ako spoločný základ pre vytvorenie toho, čo bude prínosom pre všetkých.

Očista – detoxikácia

va, 7. september 2015 – 10:10 -

V načatej téme stravovania sme 14.augusta pokračovali besedou o detoxikácii – očiste tela.

Iste je viac spôsobov očisty – napríklad pitie zeleninových, či ovocných štiav – a sú to to všetko  dobré spôsoby, avšak ako najúčinnejší sa osvedčuje pôst, či jednoducho povedané “hladovka” o vode. Proste pijeme len vodu.

Začíname jedným dňom v týždni. Potom dni postupne pridávame. Sú aj takí odvážlivci, čo na prvýkrát zvládli byť len o vode 21 dní. To už je detox ako sa patrí.  My sa k nim však radiť nemusíme, pokiaľ na to nemáme vážne osobné dôvody. Trojdňovou očistou aspoň dvakrát do roka na jar a na jeseň krásne prečistíme telo i myseľ.

Je dobré pridať aj čistenie čreva – jednoducho urobiť si domáci klystír. Táto metóda má svojich priaznivcov i oponentov. Ale spomeňme si, čím liečil lekár z románu “Dobrý vojak švejk” vojakov v nemocnici? Pred rokmi som si myslela, že to v tom filme bolo  “pre srandu”.Neskôr som pochopila, že tým bola odovzdaná ľudová múdrosť.

Kto sa pre očistu rozhodne, iste si nájde ten jemu najsympatickejší návod. Najdôležitejšie je rohodnúť sa.  A zbaviť sa takto starých “nánosov”, ktoré sú živnou pôdou pre parazitov viditeľných ale aj tých, ktorých nezachytí ani mikroskop.

Nuž o tomto sme si debatili a spolu sme si pripravili chutnú a lahodnú šťavu, ktorú môžete vidieť na obrázkoch.

Tešíme sa na ďalšie pokračovanie v téme stravovania.