Vnútorná otázka

Stano, 29. júl 2012 – 9:46 -

 V živote sa mi predkladajú situácie, na ktoré reagujem tak,  tak ako to v tej chvíli cítim. Ozaj cítim? Nie je to skôr o tom, že v týchto situáciách sa nachádzam v rôznych duševných rozpoloženiach? Som plný myšlienok a hodnotení? A čo vlastné ego?

 Kráčal som po ulici a oproti išla  pani zo psom. Bola nedbalo oblečená, pes štekal, bol poplašený. Pozrel som sa na tú ženu a hlavou mi prebleslo : aká nesympatická pani, aký splašený pes.

 Moja mama má už svoj vek. No drží sa. Sama si varí, no zrak a ruky už tak neposlúchajú. Uvarila polievku, ponúkla ma. Dal som si. No všimol som si, že prísady neboli opracované tak ako inokedy. Nuž som mamke povedal, že už má svoj vek a že to už  vidieť aj na jej varení. Mamy sa to dotklo. ( Bodaj by nie, takýto „citlivý“ prístup, by sa dotkol asi každého). Pokračovať »

Exkurzia v Ekocentre o.z. Sosna v Družstevnej pri Hornáde

Judka, 18. júl 2012 – 14:51 -

Niekoľko žien sme sa vybrali na exkurziu do Ekocentra občianskeho združenia Sosna (www.sosna.sk) do Družstevnej pri Hornáde. Pani Silvia nám ochotne porozprávala o činnosti združenia, o ekologickom pestovaní bez chémie, o princípoch permakultúry, o alelopatických vzťahoch rastlín (rastliny, ktoré sa navzájom dopĺňajú a ochraňujú pred škodcami), o hnojení kompostom (papier, lístie, ..) a maštaľným hnojom, o mulčovaní (posekaná tráva a kôra zabraňuje rastu buriny, udržuje vlhkosť a dáva živinu pôde), o dôležitosti vodnej plochy na pozemku (zlepšujú mikroklímu, rastú v nich vodné rastliny a žijú v nich vodné živočíchy, ktoré sa živia slimákmi a hmyzom, zachytávajú prach, slúžia ako napájadlo pre vtáctvo,..). Pokračovať »

Prázdninová návšteva detského domova

Judka, 18. júl 2012 – 14:45 -

Tentokrát sme priniesli detičkám farby na tvár. Najprv sme ich maľovali my a pani vychovávateľka. Neskôr sa maľovali aj samé ale nielen na tvár ale aj na ruky a nohy. Viac deti chcelo pretvoriť na Spidermana. Nabudúce sa lepšie pripravíme a naštudujeme ako Spiderman vlastne vyzerá. Pokračovať »

Opekačka v Nižnej Myšli

Judka, 11. júl 2012 – 13:36 -

Na tretí pokus 3. júla v utorok sa podarilo zorganizovať opekačku v Nižnej Myšli na okraji lesíka pri pozostatkoch stredovekého kostolíka pri Koscelku. Zišlo sa nás 11 ľudí a pes. Z domu dôchodcov z Garbiarskej s nami prišli dve tetky (jedna rodáčka z Nižnej Myšle, ktorej domček ostal v troskách po zosuvoch pôdy pri záplavách spred dvoch rokov). Pokračovať »

Pravidelné návštevy detského domova na Hurbanovej ul.

Judka, 4. júl 2012 – 13:45 -

Začiatkom februára sme niekoľko žien navštívili detský domov na Hurabnovej ulici v Košiciach s prosbou o spoluprácu a za účelom pomoci pri rôzných aktivách s deťmi a pomoci pri ich duševnom vývoji. S ústretovou novou pani riaditeľkou a jednou zamestnankyňou domova sme sa dohodli na pravidelných stretnutiach (každú druhú stredu) s ôsmymi deťmi po mozgovej obrne vo veku od sedem do desať rokov. Ochotne nám porozprávali o domove, o činnostiach, o deťoch.
Ak je počasie priaznivé a detičky sú zdravé hrajeme sa, súťažime, kreslíme na asfalt vonku v krásnom zelenom areáli zariadenia. Ak nám to počasie nedovoľuje naše aktivity prebiehajú v budove v útulnej spoločenskej miestnosti (napr. jednoduché hry ako cukor, káva, limonáda alebo sochy, sochy premeňte sa). Pokračovať »