Žitie, bytie a prítomný okamih

va, 11. máj 2012 – 22:18 -

Je piatok poobede.  Rýchlym krokom kráčam hlavnou  ulicou mesta a premýšľam, čo ma dnes ešte čaká. Čo ešte musím, čo by som chcela a  čo by som mala urobiť.  Mysľou preskakujem od  toho, čo bude, k tomu, čo bolo. Ako bolo dnes v práci a či som urobila dobre,  že  som nešla so známymi na kávu,  či sa neurazili.
Je horúco.  Zajtra vraj príde dážď a ochladenie.  Snažím sa potlačiť pocit podráždenosti z hluku,  ktorý robia rozjarení  maturanti.  Aj bez toho som dosť unavená.
Hlavnú ulicu strieda Mlynská a vchádzam do parku pri stanici.
Konečne chládok!
Ale čo to? Odrazu sa cítim inak.  Spozorniem a až teraz si všimnem nádhernú, majestátnu scenériu.

Veď to kvitnú gaštany!
Kvitnúce gaštany – moja potecha. Obraz, ktorý v sebe nesie  spomienku na všetky máje.  Z detstva, z obdobia prvej lásky i ten minuloročný.
Vrásčitá kora širokánskych kmeňov vyvoláva túžbu dotknúť sa jej a  prstami čítať slepeckým písmom zaznamenané prežitia.
A potom sa vzniesť do výšky a chvíľu bývať v zakvitnutých korunách.
Nadýchnem sa vône a vnímam, že predošlý svet sa stratil.
Kde je moje unavené JA?  Ani problémy tu nie sú, zmizli spolu s ilúziou nepríjemností, ktorá ma ešte pred chvíľou obklopovala.
Je tu len táto nádherná prítomnosť, ktorej som súčasťou.
Vraciam sa “do topánok”, ďalej kráčam po chodníku, omnoho ľahšia, osviežená a posilnená.
Usmievam sa na kvitnúce stromy a sľubujem im, že napíšem o tom, ako kvitnú.
Aby si ich ľudia všimli, oni sa im odmenia.

Žiarislavova hudba

Igor, 10. máj 2012 – 18:08 -

Prvýkrát som sa s hudbou Žiarislava Švického (www.ved.sk) stretol asi pred 7 rokmi počas jedného letného tábora na Byšte, na ktorom sa zúčastnila aj pani Magda – Zelesana, ktorá každé ráno spievala pieseň „Chvála za nový deň“. Vtedy som ešte nevedel odkiaľ  táto pieseň pochádza.  Asi o rok,  počas iného letného tábora na farme u pani Katky v Transilwahnii som mal možnosť vypočuť si viacero piesní z CD. Bola to pre mňa zvláštna hudba,  ktorá mi pripadala aj nepripadala ako ľudová. Priznám sa, že ľudovú hudbu som nikdy nepočúval. Tieto piesne mi však zneli inak, bolo v nich čosi viac, čosi čo chytá za srdce.  Pokračovať »