Zber odpadkov vo furčianskom lesoparku

Igor, 26. marec 2012 – 19:42 -

Minulú sobotu 24.3. sme sa znovu stretli (Marika I., Miladka, Judka, Igor) za účelom čistenia lesa. Marika priviedla zopár tretiačok zo svojej triedy. Les bol pomerne čistý. Je zjavné, že sa niekto snaží udržiavať ho v čistote. Pozbierali sme zvyšné odpadky odhodené hlavne pri lavičkách a altánoch. Popritom sme obdivovali prvé jarné podbele a vypočuli si malú výherkyňu speváckej súťaže Hviezdička. Na pikniku sme sa pohostili domácimi jaternicami a horalkami.  Pokračovať »

Jarné čistenie lesa za sídliskom KVP

Judka, 19. marec 2012 – 19:51 -

V nedeľu 18.3. ráno sme sa členovia združenia (Alina, Eva, Radka, Vierka, Marika I., Judka a Igor) stretli pred Kláštorom bosých kamelitánok za účelom oslobodenia lesa od nežiadúcich odpadkov. Vytešovali sme sa z krásneho slnečného bezveterného dňa a s nadšením  naplnili niekoľko vriec. Pokračovať »

Nečakaný dar

va, 13. marec 2012 – 23:06 -

Príjemné marcové slniečko a vôňa blížiacej sa jari ma  vylákali do záhradky pred dom.
Je už takmer polovica marca.  Pohľad na suché haluze viniča mi pripomenul informáciu,  ktorú som zahliadla pred časom v nejakých novinách: “v marci sa strihajú stromy a vinič.”
Áno,  tohto roku to budem prvýkrát robiť sama…, ale ako sa to má?
Prečo som sa len v minulosti o to nezaujímala viac?!
Vzala som záhradnícke nožnice a pustila sa do práce.
Pomaly, postupne som odstrihávala suché výhonky, ktoré padali na vetrom vysušenú podu.
Po každom cvaknutí nožnicami vinič akoby ticho ďakoval za odstránenie starých, odumretých častí. Tých, ktoré už nezarodia.
Nevedomky si želá zbaviť sa nepotrebného, čo najbohatšie sa obliecť do nového šatu a zarodiť čo najviac. Splniť svoju úlohu. Pokračovať »

Medzinárodný deň žien v dome dôchodcov

Judka, 8. marec 2012 – 20:44 -

V poradí tretie posedenie v dome dôchodcov na Garbiarskej sa uskutočnilo pri príležitosti MDŽ a prebehlo vo veselom a priateľskom duchu.
Pani Alinou privedené deti šiestej triedy základnej školy v Ruskove porozdávali tetám ručne vyrobené pohľadnice a zarecitovali básničky o poslaní žien, matiek. So starkými sme sa družne porozprávali a aj schuti zaspievali ľudové piesne za doprovodu ústnej harmoniky talentovaného dôchodcu. Pokračovať »

Hromničné dni na Hrešnej a návšteva Zoo

Judka, 7. marec 2012 – 21:35 -

Prvú slnečnú marcovú sobotu sa na Hrešnej uskutočnili hromničné dni (pôvodné slovanské sviatky, ktoré znamenali predzvesť jari) vedené Žiarislavom Švickým (www.ved.sk). Spolu s dorkáčmi sme tam šli pešo po nenáročnom ale zľadovatenom turistickom chodníku. Došli sme v pravú chvíľu, keď Žiarislav učil kroky divotancov. Vypočuli sme si aj ako sa v rôznych kútoch sveta vypracúvavala koža kedysi a ako sa vypracúva prírodným spôsobom dnes. Sympatický Mexičan Temok zachovávajúci aztécku kultúru, komunikujúci s duchmi prírody pôsobivo zaspieval a zabubnoval. Chvíľu sme posedeli a zohriali sa pri ohníku v indiánskom tee pee.  Deň pre nás ešte nekončil, nasledovala návšteva Zoo v Kavečanoch. Najviac nás prekvapil zdraviaci sa krkavec. Päťkrát nám pozdravil „Ahoj“. Milučké boli tulene, opičky,… Podvečer sme spoločníkov odviezli do Dorky a pokračovali sme v programe v etnografickom múzeu v Humne, kde sa konal koncert Horany so synom a Žiarislava s Bytosťami s tancovačkou.
Bol to dlhý deň plný zážitkov, ponaučení a zábavy.
V nedeľu sme sa porozprávali so Žiarislavom o aktuálnych spoločenských témach.
(Eva,Erik,Igor,Judka)