Stravovanie po tretíkrát

va, 22. september 2015 – 10:35 -

Tak teda v piatok 18. septembra sme sa už po tretíkrát stretli pri téme stravovania a to s podtémou “zdravé raňajky”.

Aj priaznivci tradičného stravovania sa už často zhodujú v tom, že práve na raňajky je dobré konzumovať ovocie či šťavy z ovocia alebo zeleniny.A že to nemusí byť jednotvárne, o tom bola naša beseda. Pripravili sme si raňajkovú misku z kúskov obľúbeného ovocia, na to prišla naklíčená pohánka, oriešky a zaliali sme to s makovým mliekom, v ktorom boli rozmixované banány. Pokojne to môže byť aj jednoduchšie ale ani toto “nemalo chybu”:-)

Nuž buď sa necháme inšpirovať alebo si pripravíme raňajky podľa vlastného vedomia a svedomia ale nezabudnime, čo je ráno najdôležitejšie – poďakovať za prebudenie a radostne vykročiť do nového dňa, ktorý pre nás bude (rovnako ako raňajky) taký, pre aký sa rozhodneme.

Príručka slobodného človeka – beseda

va, 11. september 2015 – 11:47 -

V stredu druhého septembra sme prvýkrát vyskúšali besedovať „v kruhu“. S myšlienkou tejto formy besedy prišiel do Košíc Maťo Krkavec (www.krkavec.sk)z Banskej Bystrice.  Tento mladý muž vo svojich blogoch a svojej knižke Súvislosti  vyjadruje myšlienky, ktoré sú jeho presvedčením.

Prišlo nás sedem. Ani málo a ani veľa. Možno tak akurát, aby to prinieslo ten správny výsledok.Zúčastnila som sa a bol to zaujímavý zážitok.

Sedeli sme v kruhu a podávali si predmet – v našom prípade to bolo vtáčie pierko. Ten, kto mal v ruke pierko, mal absolútnu pozornosť ostatných a mohol vypovedať, čo práve cítil a chcel.Kruh okolo sediacich ľudí ho prijímal a tvoril mu „štít“. Ochranu.  Aby jednotlivec mohol byť sám sebou a odovzdať celku niečo zo seba. Témou, či skôr líniou besedy bola myšlienka slobody.Ako ju vnímame, ako ju chápeme a ako ju žijeme v rozličných vzťahoch a súvislostiach.

Boli vyslovované otázky, prichádzali odpovede. Mohli sme ich slobodne prijať alebo nemuseli.Nevznikali však nijaké protirečenia, nijaké nepochopenia. A predsa to nebola debata „jalová“ ale ako sa  v závere vyjadril najmladší z besedujúcich, skutočne po dvoch a pol hodine vzniklo čosi, čo bolo nami „vytvorené“.Možno každý z nás by to nazval po svojom.

Myslím, že každý zo zúčastnených sa v danej téme pohol o krôčik vpred a navyše možno sme zažili formu debát budúcnosti – konštruktívnych a tvorivých, kde sa ľudia nestretnú, aby nútili iných prijať vlastné pravdy, alebo  zmietli zo stola pravdu tých druhých ale aby z prínosov jednotlivcov vybrali to najlepšie a najzdravšie ako spoločný základ pre vytvorenie toho, čo bude prínosom pre všetkých.

Očista – detoxikácia

va, 7. september 2015 – 10:10 -

V načatej téme stravovania sme 14.augusta pokračovali besedou o detoxikácii – očiste tela.

Iste je viac spôsobov očisty – napríklad pitie zeleninových, či ovocných štiav – a sú to to všetko  dobré spôsoby, avšak ako najúčinnejší sa osvedčuje pôst, či jednoducho povedané “hladovka” o vode. Proste pijeme len vodu.

Začíname jedným dňom v týždni. Potom dni postupne pridávame. Sú aj takí odvážlivci, čo na prvýkrát zvládli byť len o vode 21 dní. To už je detox ako sa patrí.  My sa k nim však radiť nemusíme, pokiaľ na to nemáme vážne osobné dôvody. Trojdňovou očistou aspoň dvakrát do roka na jar a na jeseň krásne prečistíme telo i myseľ.

Je dobré pridať aj čistenie čreva – jednoducho urobiť si domáci klystír. Táto metóda má svojich priaznivcov i oponentov. Ale spomeňme si, čím liečil lekár z románu “Dobrý vojak švejk” vojakov v nemocnici? Pred rokmi som si myslela, že to v tom filme bolo  “pre srandu”.Neskôr som pochopila, že tým bola odovzdaná ľudová múdrosť.

Kto sa pre očistu rozhodne, iste si nájde ten jemu najsympatickejší návod. Najdôležitejšie je rohodnúť sa.  A zbaviť sa takto starých “nánosov”, ktoré sú živnou pôdou pre parazitov viditeľných ale aj tých, ktorých nezachytí ani mikroskop.

Nuž o tomto sme si debatili a spolu sme si pripravili chutnú a lahodnú šťavu, ktorú môžete vidieť na obrázkoch.

Tešíme sa na ďalšie pokračovanie v téme stravovania.

 

Výlet na Hanigovský hrad

va, 14. september 2014 – 11:23 -

Prázdniny sa skončili ale s letom sa nám ešte lúčiť nechce.
Na siedmy september sme si teda  naplánovali celodenný pobyt v prírode.
Vlastne skôr túru – výstup, ktorým sme zdolali viac ako paťstometrové prevýšenie,  až do nadmorskej výšky 770 m.n.m., kde sa nachádza zrúcanina Hanigovského hradu.

Začínali aj končili sme v tichej a krásnej  dedinke Ľutina v okrese Sabinov, ktorá je zároveň známym pútnickým miestom na Slovensku.
Rozhodne si aj tu bolo čo pozrieť, či to už boli unikátne nástenné mozaiky v Bazilike Minor, kaplnka Sv. Mikuláša alebo miniskanzen zmenšenín drevených chrámov spod Karpát. Pokračovať »

Litmanová 2014

va, 11. september 2014 – 12:10 -

Rok ubehol ako voda a v dňoch 7. – 10. augusta sme sa opäť stretli na tradičnom pobyte v Litmanovej.

Na tohtoročnom sa zúčastnilo 42 osôb, z toho 34 dospelých, zvyšok tvorili naši potomkovia.

Každodenný ranný program pozostával aj tentokrát zo spoločnej prípravy a následného požívania zeleninových a ovocných štiav a rozcvičky. Rozcvička mala aj  formu spevu a tancov miestami naboso na kvitnúcej lúke.

Toto sa nám tak zapáčilo, že sme  pobytom v prírode spojenom s poznávaním liečivých bylín zaplnili celé piatkové  dopoludnie. A boli by sme v tom pokračovali, ibaže na popoludnie bol  pripravený ďalší veľmi príjemný program pozostávajúci z prednášky a besedy s pani Blankou, bylinkárkou z Moravy a  intuitívneho tanca pre ženy. Pokračovať »

List pánovi arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi

Igor, 29. január 2013 – 11:51 -

Vážený pán arcibiskup Mons. Róbert Bezák,

Radi by sme Vám týmto listom vyjadrili našu podporu a úctu. Úctu k človeku, ktorý počas svojho pôsobenia vo vysokom úrade, ako aj po odvolaní z neho, ostal stáť v čistote a pravde.

V jednom zo svojich rozhovorov ste sa vyjadrili, že ste dostali mandát a že ten aj naďalej trvá. Vedzte, že rovnako to cítime aj my. Vnímame to však tak, že Váš mandát pochádza z omnoho vyšších sfér. A preto ho ani žiaden človek nemôže zrušiť.

Z Vašich slov vnímame, že vo svojom srdci máte dôverný vzťah s tou obrovskou silou, silou živej Lásky. Pred dvoma tisícročiami nám priniesla posolstvo, ktoré mohlo zmeniť svet. Mohlo by ho zmeniť v jedinom okamihu aj dnes, keby sme ho my,  ľudskí duchovia, majúci slobodnú vôľu, boli ochotní prijať a naozaj pochopiť. Keby sme mu vedeli otvoriť svoje srdcia. Inak by sa žilo na tomto svete a slová našej modlitby „príď kráľovstvo Tvoje a buď vôľa Tvoja, ako v nebi tak aj na zemi“ by už neboli iba zbožným prianím a odriekavaním. Stali by sa skutkom. Priama a jednoduchá cesta k tomu nám bola ukázaná. Pokračovať »

Otvorený list pani premiérke Slovenskej republiky Ivete Radičovej

Igor, 13. november 2011 – 19:44 -

Vážená pani premiérka,

My, občania Slovenskej republiky, ktorí sa usilujeme a naďalej sa budeme usilovať žiť čestne, Vám týmto  chceme vysloviť svoju dôveru a poďakovanie za Vašu snahu priviesť do našej politiky lúč svetla. Urobili ste pre nás veľa. Ako žena, prejavujúca sa citom, ukázali ste, že aj dobré hodnoty môžu vládnuť v politike a vedení štátu. Aj keď na Vás neustále útočili a kládli Vám prekážky, Vy ste neosočovali nikoho. Snažili ste sa tvoriť to, v čo ste verili, čo pomôže nám všetkým a nie bojovať o moc a osobný prospech. Chceme Vám povedať, že Vašu snahu sme si všimli a veľmi si ju vážime. Pokračovať »